Program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) w Mieście Międzyrzec Podlaski na rok 2017

Szanowni Rodzice i Opiekunowie.

Światowa Organizacja Zdrowia w kwietniu 2009r. opublikowała oficjalne stanowisko uznając raka szyjki macicy i inne choroby wywołane przez wirusa brodawczaka ludzkiego HPV za problem zdrowia publicznego o zasięgu globalnym. Wirus brodawczaka ludzkiego może prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy, lub innych nowotworów narządów moczowo-płciowych, głowy i szyi.

Rak szyjki macicy jest czwartym najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet na całym świcie. W 2012 roku zdiagnozowano blisko 527 624 nowych przypadków oraz zarejestrowano około 265 653 zgonów z tej przyczyny. Rak ten to drugi najczęściej występujący nowotwór w przedziale wieku 15-44 lat.

W Polsce rak szyjki macicy jest szóstym pod względem częstości występowania nowotworem złośliwym wśród kobiet. Wg badań statystycznych w 2012 roku zarejestrowano 3 513 nowych przypadków zachorowań oraz 1 858 zgonów. Plasuje się na drugim miejscu wśród przyczyny zgonów oraz częstości wystąpień nowotworów złośliwych u kobiet w wieku 15-44 lat.

Problem dotyczy więc kobiet młodych u progu lub w pełni aktywnego życia, karier zawodowych, niezrealizowanych planów na przyszłość. W perspektywie indywidualnego doświadczenia choroba nowotworowa powoduje ból oraz lęk wynikły z zagrożenia życia. Badania przeprowadzone przez psycho-onkologów potwierdzają występowanie zespołu przewlekłego zmęczenia oraz depresji u ponad 80% leczonych kobiet. Źródłem wtórnych cierpień jest samo leczenie (chirurgia, radioterapia, chemioterapia), a także stresujące pobyty w szpitalach i obawy o los najbliższych, szczególnie dzieci pozbawionych opieki.

Wirus HPV może prowadzić też do spontanicznych poronień we wczesnej fazie ciąży.

Niekorzystne wskaźniki epidemiologiczne oraz niska zgłaszalność na badania cytologiczne świadczą o tym, że konieczne jest podnoszenie świadomości na temat chorób przenoszonych drogą płciową oraz profilaktyki pierwotnej w postaci szczepień przeciw HPV. Prowadzone od kilku lat badania wskazują ograniczenie liczby zakażeń wirusem HPV po zastosowaniu szczepionek.

Szczepionka zalecana jest przez polskie towarzystwo medyczne (m.in. Polskie Towarzystwo Profilaktyki Zakażeń HPV, Polskie Towarzystwo Pediatryczne i Polskie Towarzystwo Ginekologiczne). Zgodnie z kalendarzem szczepień jest zalecane w Dzienniku Ustaw Ministerstwa Zdrowia z dnia 31.03.2016 r.

 Szczepienia przeciw wirusom HPV są dostępne od ponad 10 lat. W tym czasie wiele państw zdecydowało się na finasowanie szczepień dla dziewczynek i chłopców (na świecie podanych zostało ponad 200 milionów dawek szczepionki)

Miasto Międzyrzec Podlaski po raz pierwszy dołączyło do grupy samorządów, które aktywnie wspierają profilaktykę nowotworową w Polsce poprzez sfinansowanie szczepień dla dziewczynek urodzonych w 2004 r. uczęszczających do placówek oświatowych w Międzyrzecu Podlaskim. Koszt szczepień w CAŁOŚĆI zostanie pokryty z budżetu Miasta Międzyrzec Podlaski. Od ponad 7 lat podobny program realizuje sąsiednie miasto Radzyń Podlaski i wiele innych.

Bezpieczeństwo i skuteczność stosowanej szczepionki były poddane ocenie podczas wieloletnich badań klinicznych. Szczepionka nie zawiera żywego materiału biologicznego, nie może sama doprowadzić do zakażenia. Szczepionka pomaga układowi odpornościowemu rozpoznać i zniszczyć wirus zanim dojdzie do pełnej infekcji oraz prowadzi do powstania pamięci immunologicznej zapobiegając rozwojowi objawów po zakażeniu.

Pełen cykl szczepień obejmuje domięśniowo (w ramię) podanie 2 dawek szczepionki w czasie 6 miesięcy. Program profilaktyczny kończy się w grudniu 2017 r. Dlatego ważne jest aby pierwszą dawkę podać teraz, najpóźniej do 15 VI a drugą dawkę za 6 miesięcy.

Druk „Świadoma zgoda na udział w szczepieniu dotyczące szczepienia przeciwko HPV Miasto Międzyrzec Podlaski” prosimy dostarczyć do realizatora programu Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Praktyka Medycyny Rodzinnej ul. Wiejska 13, Międzyrzec Podlaski, tel. 83-371-56-59 do 15.05.2017 r. Wspólnie z lekarzem/pielęgniarką ustalicie dogodny dla Państwa termin szczepienia. Zakład otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach 800-1800.

Przed szczepieniem dziecko badane jest przez lekarza pediatrę lub lekarza rodzinnego.

Zachęcamy do wzięcia udziału w „Programie profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) w Mieście Międzyrzec Podlaski na rok 2017”

Urząd Miasta Międzyrzec Podlaski przystępuje do programu profilaktyki raka szyjki macicy


ULOTKA.pdf