Fizyka nie jest im straszna

Uczniowie Gimnazjum nr 1 w Międzyrzecu Podlaskim uzyskali w roku szkolnym 2015/2016 cztery tytuły laureatów w dwóch konkursach ogólnopolskich z fizyki. Po rozstrzygnięciu konkursów „Olimpus” i „Galileo” tytuły laureatów otrzymali:

Rafał Stepulak kl.IIB – „Olimpus”- 5 miejsce
Bartosz Sierpień kl.IIIA – „Olimpus”- 10 miejsce
Rafał Stepulak kl.IIB – „Galileo”- 5 miejsce
Karolina Borkowska kl.IIB – „Galileo”- 8 miejsce

Należy podkreślić że wymienieni uczniowie są również laureatami ogólnopolskiego konkursu „Olimpus” z matematyki, jak również liderami ligi matematycznej Gimnazjów w Międzyrzecu Podlaskim. Tak wysokie wyniki zostały poprzedzone ciężką pracą uczniów i nauczycieli przedmiotowych. Opiekunami uczniów są Greta Wasąg i Zofia Ostapowicz. W ramach przygotowania do konkursów uczniowie brali udział w różnego typu zajęciach i wycieczkach popularyzujących fizykę i przedmioty ścisłe. Nowością były zajęcia interblok w kl. I, kółko przedmiotowe, wycieczki edukacyjne na pokazy z fizyki organizowane przez UMCS w Lublinie, pokaz z astronomii w Białej Podlaskiej.

Do popularyzacji przedmiotów przyrodniczych przyczyniają się coroczne projekty kl. II. Tak duża oferta zajęć i możliwości uczestnictwa w konkursach ogólnopolskich na poziomie klas I, II i III zaowocowała w tym roku wymienionymi sukcesami szkoły z fizyki, matematyki i geografii, z której to Bartosz Kurianowicz z klasy IIIA został laureatem konkursu przedmiotowego. Po raz pierwszy w tym roku przeprowadzono konkurs ogólnopolski „Galileo” z fizyki, w którym udział wzięli uczniowie z trzech międzyrzeckich gimnazjów. Oprócz tytułów laureatów Rafała Stepulaka i Karoliny Borkowskiej z Gimnazjum nr 1 wyróżnienie uzyskał Jakub Kiryluk z Gimnazjum nr 2. Szkoła corocznie podczas ferii organizuje pokazy z fizyki. W tym roku uczniowie w ramach projektu zbudowali ramię pneumatyczne (Marek Pepa) i podnośnik hydrauliczny (Mateusz Płowaś). To wszystko sprawia, że fizyka i matematyka bawi i zaciekawia.

Greta Wasąg